Tipy pro Vás

Výrobci

Slevy

PODZIM VE ZDRAVÍ

Přichází podzim a s ním i často bahnité výběhy a vlhké prostředí. V tomto ročním období se častěji setkáváme s hnilobou kopytní střelky a vznikem podlomů. Řekneme si, co způsobuje tyto zdravotní problémy, jak je můžeme vyléčit a jak jim předejít.

Podzim ve zdraví

Hniloba kopytní střelky

Hniloba kopytní střelky postihuje střední střelovou rýhu. Ta je většinou těsná a hluboká a proto se v ní dobře drží vlhkost, nečistoty, chemické látky a bakterie. Hniloba střelu není způsobena pouze vlhkostí a nečistým prostředím, ale velkou roli zde hraje zdraví kopyta, jeho správná úprava a dostatek pohybu. Kůň se zdravými a správně udržovanými kopyty nemusí být postižen hnilobou ani v bahnitém výběhu nebo špinavé stáji. Naopak kůň se špatně upravovanými kopyty nebo bez možnosti pohybu může být postižen hnilobou i v čistém a suchém prostředí.



Hniloba střelu

Hnilobu střelu poznáme podle zápachu, zvýšené citlivosti v oblasti střelu a černého hnisu. U lehkých případů hniloby můžeme použít některý z běžně prodávaných přípravků proti hnilobě, který nanášíme přímo mezi patky do střelové rýhy. Tyto přípravky nepoužíváme, pokud nejsou potřebné. Jejich nadměrná aplikace může střel zbytečně vysušovat. V případě, že hniloba neodezní do 4-5 dnů nebo je střel natolik citlivý, že kůň kulhá na postiženou nohu je nutné zavolat veterináře.



Čištění kopyt

Základem je prevence. Pro zamezení vzniku hniloby kopyto pravidelně čistíme i v oblasti střelové rýhy nejenom kopytním háčkem, ale i tvrdým kartáčem. Zajišťujeme pobyt koně na čistých místech. Dopřáváme koni dostatek pohybu pro prokrvení kopyt. Pravidelně zajišťujeme správnou korekturu kopyt odborníkem.



Co je to podlom

Podlom je kožní zánět v oblasti spěnky. V počátku poznáme podlom podle oteklé, zmoklavé spěnky. Dále se v oblasti spěnky tvoří strupy nebo šupiny. Strupy mohou být suché a nebo v kombinaci s moklavou pokožkou. Podlomy se častěji objevují na končetinách s bílými odznaky, protože kůže bez pigmentu je citlivější.



Příčin vzniku podlomů je několik. Mezi nejčastější patří bakterie a mikroby, které ohrožují koně při nedostatečně dodržované hygieně. Nedostatečné čištění nohou koně a neudržování čistoty v boxe či výběhu. Další příčinou je oslabená nebo poraněná kůže v oblasti spěnky. Oslabení může způsobit i časté stříkání nohou koně bez následného vysušení spěnek. Poraněná kůže může být například z častého ježdění po podzimních strništích.



Příčiny vzniku podlomu

  • bakterie
  • mikroby
  • oslabená či poraněná kůže



Každodenní péče a prevence

V případě prvních příznaků je nutná každodenní péče. Postiženou oblast je nutno umýt vlažnou vodou a šetrným šampónem nebo betadinovým mýdlem. Vzniklé strupy po změkčení odstranit. (V tomto případě není strup součástí hojivého procesu, ale bakterie se pod ním mohou dále množit.) Po umytí spěnky vysušíme. Na postižené místo můžeme používat antibiotické, protizánětlivé či hojivé masti nebo oleje. Vždy je vhodné se poradit s veterinárním lékařem o podávání antibiotik.



Mezi preventivní opatření proti vzniku podlomů patří udržovat nohy koně v čistém prostředí. Po umytí nohou koně vždy spěnky vysušíme. Ve vlhkém období je vhodné spěnky chránit například zinkovou mastí nebo mastmi obsahujícími přírodní oleje. Součástí prevence je i správná výživa. Důležitý je vitamin A, který má vliv na dobrou odolnost kůže.



Produkty, které Vám pomohou jak s prevencí tak s léčením.

Prostředek proti hnilobě WaldhausenAlavis Hemagel 7g

Bioveta Alaptid, vet.mast 20g Prostředek na kopytaTrush XX Farnam

Olej Bio- Hautol Leovet  Dezinfekční a hojivá mast Leovet

Strahlsan na kopytní střelku Leovet