Tipy pro Vás

Výrobci

Slevy

Bezpečnostní výbava každého jezdce

Všichni jezdci, ať už začátečníci nebo zkušení , by měli pamatovat na základní bezpečnostní pravidla. Ty se týkají jak pohybu kolem koní, jízdy na koni, tak i užívání základní bezpečnostní výbavy jezdce i koně. V tomto článku se dozvíte jak má být jezdec správně vystrojen než sedne do sedla, aby zamezil zbytečným zraněním.

Jezdecká helma 

Základním bezpečnostním prvkem, nejenom v jezdectví, je helma. Přilba může hlavu účinně ochránit pouze pokud jezdci přesně padne. Vždy nastavitelný je řemínek, který se zapíná pod bradou. Některé přilby mají nastavitelnou i velikost obvodu hlavy. Po nasazení helmy se kolečkem v její zadní části obvod zmenší, aby jezdecká helma přesně padla. Z hygienických důvodů je dobré, když lze vnitřní vypodložení vyjmout a vyprat. Důležité je po každém pádu, který helma zmírní, jezdeckou přilbu vyměnit. Helma může navenek vypadat v pořádku, ale její funkční vlastnosti v pořádku být nemusí.

Bezpečnostní přilba pro jezdce na koni

Bezpečnostní vesta pro jezdce na koni

Bezpečnostní vesty jsou povinné při jezdeckých soutěžích pro děti do 16 let. Jsou povinné i pro jezdce všestrannosti při terénní zkoušce. Bezpečnostní vesta je jediná pomůcka, která chrání trup jezdce. I tato ochrana musí jezdci velmi dobře padnout. Musí jezdci chránit páteř, ale při jízdě by neměla omezovat jeho pohyb dotykem vesty a zadní rozsochy sedla. Vesty jsou zapínatelné předním zipem. Nastavitelné pro co nejlepší ochranu jsou v oblasti ramen a boků hrudníku pomocí suchého zipu nebo šněrování. Lehčí variantou jsou páteřní chrániče, které jsou pohodlnější, ale v žádném případě nenahrazují bezpečnostní vestu.

bezpečnostní vesta

Přečtěte si také: Jak pečovat o jezdecké vybavení

Jezdecké boty

Jezdecká obuv má být vybavena podpatkem, aby noha jezdce nemohla proklouznout třmenem. Boty nesmí mít dlouhé tkaničky, které by se mohly zamotat do třmenu a v případě pádu jezdce nepustit. Jezdecké boty jsou buď nízké tzv. pérka nebo vysoké. Boty mohou být nazouvací, se zapínáním na zip nebo pomocí šněrování. Materiálové řešení je taky různé. Můžeme vybírat boty gumové, kožené nebo z umělé kůže.

Jezdecké boty nízkéJezdecké boty vysoké

Rukavice pro jezdce na koni

Rukavice chrání ruce v zimním období proti mrazu, ale stejně tak chrání ruce jezdce proti mozolům a puchýřům způsobených otěžemi. Povrch jezdeckých rukavic zaručuje neproklouzávání otěží. Pro zimní období jsou rukavice vypodloženy, aby ochránili ruce proti chladu. Pro letní měsíce jsou rukavice lehké, tenké a prodyšné. Rukavice jsou k dostání v různých materiálových i barevných variantách. Pro drezurní soutěže jsou povinné bílé rukavice.

Rukavice na koně