Tipy pro Vás

Výrobci

Slevy

Koně a otravný hmyz

S teplým počasím přichází i období závodů, dlouhých vyjížděk a trávení většího času našich čtyřnohých miláčků ve výbězích. Na co se, ale asi nikdo z nás netěší je s létem spojený otravný hmyz. Mouchy, ovádi, klíšťata a mušky všeho druhu na nás čekají hned za dveřmi každé stáje. V dnešní době existuje velké množství způsobů, jak můžeme našim koním dopřát klid od hmyzu při pasení ve výběhu, ježdění i čekání na závodech.

Ochrana hlavy koně před hmyzem

Hlavní částí koňského těla, kterou chráníme, před hmyzem je hlava. Mouchy často lezou koním k očím a mohou způsobit veterinární problémy, které pak řešíme kapáním různých přípravků. Lepší je vždy problémům předejít. Nejčastější pomůckou v boji proti mouchám jsou třásně připevněné k čelence. Tyto třásně se pomocí suchých zipů nebo přivázání provázky připevní k ohlávce nebo uzdečce a při pohybu koně se hýbou a odhání hmyz.

Třásně jsou ekonomicky nejvýhodnější varianta. Prodávají se v různých barvách, které můžete sladit např. s ohlávkou a ve velikostech pony a full. Další možnost ochrany hlavy je síťovaná maska, která chrání hlavu koně tak, aby se mouchy na kůži vůbec nedostaly. Masky se vyrábí ve variantách s ochranou uší nebo nozder a ve velikostech pony, cob a full. Některé druhy se zapínají na suchý zip pod hlavou a některé jsou elastické na přetahování. Maska se dá používat jak ve výběhu, tak při práci pod sedlem. Na jezdeckých závodech jezdci nejčastěji používají náušáky. Původním účelem byla ochrana uší koně proti hmyzu. Dnes se používají hojně jako módní doplněk sladěný s podsedlovou dečkou či dekou.

 

Naušáky pro koně  třásně pro koně  Ohlávka

 

 

Síťové deky pro koně

Pokud chceme koni dát opravdový komfort, existují i síťové deky, které chrání tělo koně. Některé síťové deky mají i síťovou část pod břichem nebo připínací krční díl. Síťové deky se vyrábí v klasických velikostech jako jiné koňské deky podle délky hřbetu koně a v široké barevné škále. Vzhledem k povaze koní bych nedoporučovala dávat koni síťovou deku do výběhu, pokud tam tráví čas se svými zvědavými kamarády. Spotřeba dek by se mohla rapidně zvýšit.

 

Deka pro koně proti hmyzu  deka pro koně a proti hmyzu

Koňská deka proti hmyzu

 

 

Repelent proti hmyzu vhodný pro koně

Bez repelentu ani ránu. V letní výbavě každého jezdce i ošetřovatele by měl být repelent na koně. Repelenty se vyrábí ve spreji, gelu nebo krému. Sprejová forma se pohodlně nanáší, ale musíme se vyhýbat hlavě koně, kde je potom vhodné použít gel. Někteří koně se zvuku spreje bojí. Pro ty je vhodné použít repelent v jiné než sprejové formě. Při ochraně rány na těle koně před hmyzem je vhodné použít speciální repelentní krém vhodný do ran.

 

Repelent gel proti hmyzu pro koněRepelent sprey proti hmyzu pro koně