Každý jezdec nebo ošetřovatel nepečuje pouze o koně, ale i o jeho výstroj. Čím lépe se o ni staráme, tím déle nám vydrží v co nejlepším stavu. Výstroj koně je materiálně rozmanitá. Nejčastěji se setkáváme s vybavením koženým, textilním, neoprenovým a gumovým. Na jednotlivé materiály je vhodné používat speciální přípravky a postupy, abychom výstroj neponičili.
Součástí výstroje z kůže často bývá sedlo, uzdečka, martingal nebo poprsník. Kožené mohou být také chrániče, ohlávka a různé druhy otěží. Kůži je vhodné umýt mýdlem na kůži a vlažnou vodou. Důkladně vysušit a poté namazat olejem nebo balzámem na kůži např. se včelím voskem. Balzám kůži impregnuje, zvláčňuje a zabraňuje praskání. K dostání jsou i přípravky tzv. 2 v 1 ve formě pěny nebo koncentrátu, které účinkují jako mýdlo i mazání.
Z různých druhů textilií jsou vyrobeny podsedlové dečky, deky, ohlávky, náušáky, bandáže a spousta dalšího.
Pokud chceme vybavení prát v pračce je vhodné ho před praním zbavit chlupů. Toho lze dosáhnout nejlépe na sucho kartáčem. Velkých nečistot se můžeme zbavit silným proudem vody. Při praní se vždy řídíme maximální možnou teplotou stanovenou výrobcem. Nezapomeňte výrobky vždy nechat řádně vyschnout. Další variantou je nechat si zachlupacené a zabahněné vybavení (nejčastěji výběhové deky) vyprat na zakázku. Nemusíte se o nic starat. Odevzdáte špinavé a zpátky dostanete čisté, suché a naimpregnované.
Nepřehlédněte: Zajímavý článek o bezpečnostním vybavení na koně
Výrobky z gumy a neoprenu jsou na údržbu ideální. Proto se z těchto materiálů vyrábějí často chrániče nohou. Stačí vlažná voda, trocha mýdla a kartáč nebo houba. Pokud jsou neoprenové chrániče po ježdění suché, tak je stačí jenom vyčistit kartáčem. I neopren musíme před uložením do skříňky nechat řádně vyschnout.
Kovová součást výstroje koně, o kterou je třeba se starat je udidlo. Po každém ježdění je třeba udidlo umýt, aby na něm nečistoty nezaschly. Na trhu jsou k dostání i čistící pasty na udidla, ostruhy a třmeny.